B2-taseme tasemeeksamiks ettevalmistamisele suunatud eesti keele täienduskoolituse õppekava

Koolitaja

ELEM Koolitus
Reg nr 12775692

Täiskasvanuhariduse majandustegevusteade number 224583 kehtivusega alates 07.07.2021

Õppemaht akadeemilistes tundides (ak.t)

Kogumaht 400 akadeemilist tundi, sh kontaktõpe koos õpetajaga 250 ak.t ja iseseisev töö 150 ak.t.

Õppetöö toimumisel veebikeskkonnas on mahud samad. Üks akadeemiline tund kestab 45 minutit. Õppetöö toimub kas veebi- või klassiõppe vormis hommikusel, päevasel või õhtusel ajal.

Õppekavarühm

Keeleõpe (vastavalt ISCED- F 2013 õppekavarühmade klassifikatsioonile)

Õppekava koostamise alus

Euroopa keeleõppe raamdokument

Sihtrühm

Täiskasvanud, kes on lõpetanud B1-taseme eesti keele kursuse või on varem õppinud vähemalt 450 akadeemilist tundi ning soovivad jätkata eesti keele õpingutega.

Õpingute alustamise tingimused

Õpingute alustamise tingimused:

  1. Õppija on sooritanud eesti keele tasemeeksami B1-tasemel (HARNO eksamitunnistus).
  2. Koolitusele võetakse vastu õppijad, kes on sooritanud keeletaset selgitava testi. Testi koostamisel on aluseks võetud Haridus- ja Noorteameti infomaterjal (B1-keeletaseme hindamisjuhend ja keeletestid).

Õppe eesmärk

Omandada keeleoskuse tase B2 – iseseisev keelekasutaja, mis võimaldab hästi toime tulla igapäevastes suhtlusolukordades, saada aru eri teemadel toimuvast tavakõnest, selgitada oma seisukohti, kirjutada isiklikke ja tööalaseid kirju ning vestelda sujuvalt huvipakkuvatel teemadel.

Õpiväljundid

Kursuse lõpuks õppija:

  • saab aru pikematest kõnedest ja ettekannetest, enamiku teleuudiste, publitsistikasaadete ja filmide sisust, töö teema puhul mõistab ka keerukamaid nüansse;
  • saab aru aktuaalsetel teemadel kirjutatud artiklitest, autori seisukohtadest, saab aru ilukirjanduslikest tekstidest;
  • oskab vestelda ladusalt ja spontaanselt, aktiivselt osaleda aruteludes, väljendada ja põhjendada oma seisukohti, esitada poolt- ja vastuargumente;
  • oskab kirjutada selgeid ja detailseid tekste huvi pakkuvatel teemadel, samuti esseed, aruannet, referaati ja (ameti)kirju.

Õppe sisu

B2-keeletaseme õppe sisu on esitatud teemavaldkondade kaupa:

  1. Mina ja teised. Saatused ja elulood Enda põhjalik tutvustamine. Faktiinfo. Keelestiili valik. Pere päritolu, koosseis jne. Pere traditsioonid. Erinevate ankeetide täitmine.
  2. Haridus ja kultuur Info hariduse ja õpingute kohta. Haridusasutusi ja haridust puudutavast infost arusaamine. Suhtlusoskus. Erivajadused. Õppija areng. Erialaste tekstide mõistmine. Erinevad rahvuskultuurid. Kombed ja tavad. Tähtpäevad. Stipendiumitaotlus. Motivatsioonikiri. Koolivõrk; haridust puudutavatel üldhuvitavatel või päevateemadel väitlemine, oma seisukohtade kaitsmine; täienduskoolitus, elukestev õpe.
  3. Töö ja töösuhted Elukutse valik. Erialad ja ametid. Tööpakkumiskuulutused, tööintervjuu, tegevused tööl, tööpäeva kirjeldamine ja oma töö tutvustamine. Töötingimused, probleemi lahendamine. Tööülesannete kirjeldamine. Töökoosolekud. CV. Dokumentatsioon. Motivatsioonikiri. Vastuskiri. Töökoosolek/läbirääkimised, sõnavõtt; töökeskkonnas probleemse olukorra kirjeldamine ja lahenduste pakkumine, suhted kollektiivis, täienduskoolitused jm.
  4. Teenindus ja kaubandus Postiteenused, pangateenused, poed ja kaubanduskeskused, kindlustus, iluteenused jne. Kõneetikett teenindusasutustes. Info oma tegevuse, töömeetodite, teenuse liikide ja vahendite kohta. Võrdlemine. Juhendite ja reklaamide mõistmine. Eelistuste väljendamine ja põhjendamine. Pretensioon. Järelepärimine. Aktuaalsemad keskkonnad (äpp, kuller, e-kaubandus).
  5. Igapäevaelu, kodu ja kodukoht Probleemse situatsiooni kirjeldamine elukohas, selle lahendamiseks ettepanekute pakkumine, korteriühistu probleemid ja töökorraldus, naabrivalve.
  6. Vaba aeg ja ajaviide Hobid. Sport. Vaba aja veetmise eelistused. Kino, teater, kontsert jm kultuuriüritused eesti keeles. Vaba aega sisustavad teenused. Rekreatsioon. Puhkuse planeerimine ja kirjeldamine. Järelepärimine. Arvustus.
  7. Toitlustamine Kohvikud, restoranid jm toitlustusasutused. Võrdlus ja kvaliteet. Toitumisharjumused. Lauakombed ja kõneetikett. Erivajadused. Teave köögiseadmete kohta. Ohutusnõuded, kasutusõpetused jne.
  8. Info meie ümber. Aktuaalsed sündmused Kuulutused, teadaanded, reklaam. Kohad ja tegevused. Päevakajalised sündmused. Seisukohtade kaitsmine. Kokkuvõte. Blogi.
  9. Keskkond, loodushoid, ilm ja kliima Ilmastikuolud. Loodushoid. Keskkonnareostus ja –kaitse. Kohalikud loodusobjektid ja vaatamisväärsused. Linnud, loomad, taimed.
  10. Reisimine ja transport Transpordi- ja reisiteenused. Majutusasutused. Vaatamisväärsused. Reisikirjeldus. Eelistused. Pretensioon ja sellele vastamine. Suhtlemine politsei ja liikluskindlustusega. Abikutsumine ja sõiduki rikke kirjeldamine. Seletuskiri.
  11. Eluase ja kinnisvara Kodukoha kirjeldus. Elamistingimused. Kodutööd. Hooldustööd. Kodu ost, müük, üürimine. Dokumentatsioon. Probleemide kirjeldamine. Kaebus.
  12. Tervis ja tervishoid Enesetunne ja kaebused. Isiklik hügieen. Arsti vastuvõtule registreerimine. Haiglas ja polikliinikus. Kiirabi kutsumine. Ravimid ja ravimite manustamine, ravimeetodid. Protseduurid. Ravivahendid. E-tervis. Tervisealased nõuanded ja juhendid. Elustiil. Õnnetusjuhtumi kirjeldus. Taotlus.
  13. Majandus ja õigussuhted Eesti majandussüsteem ja õiguskord. Kodaniku õigused ja kohustused. Turvalisus ja kuritegevus. Rahaasjad.
  14. Ühiskond. Poliitilised vaated ja seisukohad. Avalikud asutused Era- ja töösuhted. Ühiskondlike ja poliitiliste vaadete põhjendamine ja kaitsmine. Organisatsioonid ja rühmitused. Osalemine ühiskonnaelus. Asjaajamine ametiasutustes. Tööga seotud info. Orienteerumine tööks vajalikes dokumentides. Keelestiili valik. Kõneetikett. Viisakusvestlused. Erinevad tekstitüübid. Pretensioon. Järelepärimine.

Grammatika

  • Nimisõna: käänded ainsuses ja mitmuses, ühildumine omadus-, arv- ja asesõnaga. I-mitmus. Antonüümid, sünonüümid, liitsõnad.
  • Arvsõna. Põhi- ja järgarvsõnad, nende käänamine.
  • Asesõna käänamine. Ühildumine nimisõnaga.
  • Tegusõna. Pööramine olevikus, liht-, täis- ja enneminevikus. Rektsioon. Sihilised ja sihitud tegusõnad. Kõneviisid. Tegevusnimed. Tegusõna käändelised vormid. Kesksõnad. Isikuline ja umbisikuline tegumood. Ühendtegusõnad.
  • Ees- ja tagasõnad. Kaassõnad.
  • Muutumatud sõnad. Sidesõnad. Määrsõnade võrdlusastmed.
  • Lauseehitus. Sõnajärg. Rind- ja põimlause. Lauselühendid.
  • Küsisõnad.

Õppemeetodid

Auditoorne ja distantsõpe: kuulamis-, lugemis-, kirjutamis- ja tõlkeharjutused, suuline vestlus, dialoogid, rollimängud, videolugude vaatamine ja analüüsimine, individuaal-, grupi- ja paaristöö jm.

Jooksvad iseseisvad tööd koduseks lahendamiseks, sõnavara õppimine, praktiseerimine keelekeskkonnas. Iseseisva töö raames suunatakse õpilane vaatama eestikeelseid telesaateid, lugema eestikeelseid ajalehti, kuulama eestikeelset raadiot või taskuhäälingut, kasutama eestikeelset sotsiaalmeediat (sh eesti keele õppega seotud grupid) ja katsetama iseseisvaks keeleõppeks mõeldud võimalusi. Täienduskoolitus lähtub kommunikatiivse keeleõppe põhimõtetest ja arendab kõiki osaoskusi.

Õppematerjalid

Õpikud ja muud materjalid:

Põhiõpik on M. Kitsnik, L. Kingisepp “Avatud uksed”. Õppetöös lähtutakse tasemekirjelduse käsiraamatust A.-R. Hausenberg, M. Ilves jt „Iseseisev keelekasutaja. B1- ja B2-taseme eesti keele oskus“, Riiklik Eksami- ja Kvalifikatsioonikeskus, 2008.

Hindamismeetodid ja - kriteeriumid

Hindamismeetod:
B2-keeletaseme test, mis hõlmab 4 osaoskuse rakendamist (rääkimise, kirjutamise, lugemise ja kuulamise ülesandeid vastavalt läbitud teemadele). Hindamine toimub kirjaliku testi ja suulise vestluse teel.

Hindamiskriteeriumid:

  • kuulamine - mõistab pika ja keeruka jutu, esitluse, aruande sisu; . suudab jälgida pikka juttu ja keeruka sisuga vaidlust;
  • lugemine - mõistab raskusteta nii üldisi kui ka oma tööga seonduvaid tekste, eristab teksti ülesehituse põhjal olulist ebaolulisest, oskab teha teksti põhjal järeldusi, loeb ilukirjandust, kasutades vajadusel sõnaraamatu abi;
  • rääkimine – oskab esitada üksikasjalikke kirjeldusi ja ettekandeid ettevalmistatud teemal, tuleb hästi toime igapäevastes ja rutiinsetes ametialastes kõneolukordades;
  • kirjutamine - suudab kirjutada nii erakirju kui pool ametlikke tekste ning esitlusi.

Õpingute lõpetamise tingimused ja väljastatav dokument

Õpingute lõpetamise eelduseks on osalemine 60% kontakttundides. Kursuse lõpus tuleb sooritada koolitusfirmasisene B2- taseme lõputest, mis hõlmab kirjutamist, kuulamist, lugemist ja rääkimist vastavalt läbitud teemadele. Test loetakse sooritatuks vähemalt 60% tulemusega.

Kursuse lõpus saab õppija tema oskusi ja arengut kajastava tunnistuse, kui õpingute lõpetamise nõuded on täidetud ja õpiväljundid saavutatud. Tõend täienduskoolituses osalemise või selle läbimise kohta väljastatakse isikule juhul, kui ta osales vähem kui pooltes tundides või kui isik ei saavutanud õppekava lõpetamiseks nõutud õpiväljundeid. Tõend väljastatakse ka juhul, kui koolitusel ei kontrollita õpiväljundite saavutamist või õppija katkestab koolituse. Sellisel juhul tuuakse tõendil (või selle lisas) välja ka info selle kohta, milliste teemade käsitlemisel õppija osales.

Tunnistuse ja tõendi väljastamise korra aluseks on Haridus- ja teadusministri 19.06.2015 määrus nr 27 „Täienduskoolituse standard“.

Ajakava

Õppetöö aeg on kavandatud vastavalt tundide toimumise ajakavale ja õppetöö perioodile. Õppetundide vahel on puhkepausid, mis toimuvad eelneva kokkuleppe alusel õppijatega. Kohtumised (auditoorselt või veebiõppena) toimuvad 2 kuni 4 korda nädalas, 2 kuni 6 akadeemilist tundi korraga.

Õppekeskkonna kirjeldus

Koolitused toimuvad kas kursuse tellija (klassi)ruumides või kursuse korraldaja poolt rendilepingu alusel selleks renditud klassiruumides aadressil Tulika 19 Tallinnas. Koolitusruumid on sobilikud rühmatöödeks ja ühistegevuseks; seal on olemas esitlustehnika ja mööbli ümberpaigutamise võimalus rühmatöödeks. Koolitusruumid, õppetehnika ja -vahendid vastavad töötervishoiu ja tööohutuse seaduses sätestatud töötervishoiu ja -ohutuse nõuetele. Ruumides järgitakse kõiki tehnika kasutamise eeskirju, tuleohutusnõudeid ja sanitaarnorme. Veebikursuse õppeprotsess toimub interneti teel erinevaid infotehnoloogilisi võtteid ja interaktiivseid tegevusi kasutades. Töö toimub e-õppekeskkondades nt Zoom, Googele Meet, Skype. Õpetajatel on ettevalmistus ning digipädevused erinevate keskkondade kasutamiseks, nt Google Forms, Padlet jm). Veebikursuse läbiviimiseks on õpetajale tagatud vajalikud tehnilised vahendid – arvuti, kõrvaklapid ja mikrofon, veebikaamera professionaalseks tööks.

Koolituse läbiviimiseks vajalik kvalifikatsioon

Koolitusfirma tagab keelekursuste läbiviimiseks vajaliku kvalifikatsiooni ja kogemusega õpetajad.